Zdraví · 7.11.2022

Všeho moc škodí

Je nesporně dobré, že když už nás trápí nějaká ta nemoc, máme se kam obrátit, máme někoho, kdo nám pomůže. Je tedy dobře, že máme docela rozvinuté zdravotnictví a v tomto pracující lidi, kteří se starají, aby nám zdraví sloužilo. Jakkoliv si samozřejmě musíme přiznat skutečnost, že by nám bylo nejlépe, kdyby nás žádné neduhy netrápily a my se tak mohli bez zdravotnictví obejít.

Naše tělesné schránky ale nejsou dokonalé, občas se v nich něco pokazí, a pak zkrátka vyhledáváme odbornou pomoc. Ne vždycky přejde problém sám, a ne vždycky ho dokážeme vyřešit vlastními silami.

kontrola tepu

Zdravotnictví nám tedy nesporně pomáhá. Pomáhá nám vlastně v každém věku a v pomalu každé situaci. A díky tomu, že býváme obvykle pro tyto případy pojištění, nás podobná péče ani neruinuje. Což je samozřejmě dobře v případech lidí, kteří strádají. A špatně v případě těch, kteří podobnou pomoc zneužívají. Ale s tím toho zase až tak moc nenaděláme, nic na světě není dokonalé.

Ovšem je třeba konstatovat, že ne vždy vysáváme systém zdravotního pojištění a zdravotnictví jenom my, pacienti. Ani tento sám o sobě není dokonalý, má své chyby. Anebo aspoň relativní chyby. Zatímco se nám totiž obvykle pomáhá, nejednou nás může zdravotnictví třeba i zbytečně zatěžovat. A pak to stojí peníze a navrch nás to ještě obírá o čas a zdravotnictví samotné o jeho kapacity.

laboratorní práce

Chcete příklad? Proč by ne, máte ho mít.

Co třeba moje donedávna povinné periodické zaměstnanecké prohlídky? Měly oficiálně zaručit, že jsem zdravý a schopný vykonávat své zaměstnání, ale po desítky let šlo jen o to, abych si poseděl v čekárně ordinace a pak automaticky dostal razítko. Z toho většinu času ne od svého, ale od tzv. závodního lékaře. Který neměl ani tušení o tom, zda jsem vůbec zdráv. Cítím se v pořádku? Cítím. Razítko a podpis. A platba, která musela určitě někde chybět na něco lepšího. A k tomu by se zdravotnictví určitě zneužívat nemělo.