Kdo že to je ten AMD? Ptáte se. A asi právem. Nezkoumáte-li co máte v počítači, nemusíte ani s touto zkratkou, potažmo výrobcem přijít do styku. Takže se podívejme, co že to je zač.
Inženýři z Fairchildu se 1. května 1969 rozhodli založit firmuvyrábějící procesory do počítačů. Postupně se přidávaly další součástky a zhruba před třinácti lety se přidaly i grafické karty.
Zkratka AMD je vlastně z anglického Advanced Micro Devices, a jak jste zjistili již z výše napsaného, má letos tato zkratka narozeniny. A ne, jen tak ledajaké.
Kdybych se nyní začal rozpisovat o klonech K od Intelu, jejich další soudní tahanice, a vůbec celou šíleně dlouhou historii, potřeboval bych na to spoustu místa a vyprávění by bylo delší než Proustovo „Hledání ztraceného času.“* Navíc by nutně muselo obsahovat spousty technických věciček, a to by nezasvěceného nebavilo.
AMD samozřejmě nemělo jen bohatá léta, byly zde i pády, ale podle přísloví nezáleží na to kolikrát padneš, ale kolikrát vstaneš, je zde firma stále. A že to byly dosti škaredé pády. Tím nemíním jen soudní procesy s Intelem, ale například rok dva tisíce šest a dále. Intel totiž v tomto roce přišel s novou architekturou svých čipů Conroe, zvanými také Core. Tím se stal na nějako dobu jedničkou na trhu. AMD tím byli v propadu a začaly potíže. Firma musela svůj podnik zeštíhlovat, úplně rušit některé divize a v neposledním případě i vkládat peníze do restrukturalizací.
Kupily se problémy, již to bylo dosti nahnuté, ale jak vidíme, firmu to nepoložilo a je tu stále. V současnosti opět dodává na trh spoustu komponentů.
Takže když někde uvidíte napsáno AMD, ihned budete vědět oč kráčí. Popřejme jim do dalšího boje o zákazníka spoustu úspěchů a doufejme, že se jim dařit bude. Třeba nám pak své výrobky bude prodávat levněji. My bychom tomu byli jen a jen rádi.
*-Nejdelší román na světě. Je uveden i v Guinessově knize rekordů.