Nezařazené · 1.5.2023

Přátelství – vztah … přátelství?

Co když se z přátelství mezi dvěma lidmi stane něco víc? Vztahy jsou komplikované a říká se, že nejen mezi nenávistí a láskou je tenká hranice. Stejně problematický může být přechod od přátelského k partnerskému stavu.

Je běžné, že v rámci dvojice, která se již nějakou dobu zná a ví o sobě ledacos, se časem vyvine něco bližšího a intimnějšího a bývalý přátelský vztah se překlene do vztahu. Tato změna se může zpočátku jevit jako krásný přerod, kdy si prohloubíte znalosti o tom druhém, a především máte větší pocit jistoty, neboť svého partnera již znáte a víte, co od něj můžete čekat.
rozzlobený muž

Co když však – jak to rovněž bývá – z nějakého důvodu ani tento zpočátku snový pár má po určité době pocit, že to není ono. Nebo se možná vyskytne něco, na základě čeho se zmíněná dvojice rozejde. Rozchod je problematický pokaždé, ať už probíhá v dobrém nebo ve zlém. Ať už jej provází klidná dohoda nebo energické hádky.
smutná slečna

Co ale naděláme, když se z našeho kamaráda stal partner, a z něj je najednou partner bývalý? Obecně se nabízí možnost, abychom z našeho vztahu udělali to, co byl ještě předtím, na samém začátku. Evidentní totiž je, že jako kamarádi si tito lidé rozuměli více. Bohužel je důležité si uvědomit, že kamarádství, které prošlo vztahem (ať už jakkoli dlouhým a jakkoli zakončeným) již nikdy nebude zcela stejné, jako tomu bylo předtím.

Je tedy vůbec možné se s našim ex začít v takovém případě znovu kamarádit. A jak na to?

·         Neignorujte to, co bylo.

Berte vše, co jste spolu prožili jako přátelé i jako partneři jako součást celé vaší známosti. Nedělejte po rozchodu, jakože nic. Naopak, pokud mezi vámi z období vztahu zůstalo něco nevyřešeného, objasněte to. Ať vstupujete do přátelství s čistým štítem.

·         Nežárlete na sebe.

Je přirozené, že si oba časem půjdete svou cestou a začnete se poohlížet po jiném vhodném protějšku. Svému příteli novou případnou známost přejte, tak jako by tomu bylo na počátku.

·         Oddělujte přátelství od vztahu.

Nastavte si jasné hranice a dodržujte je. Nehádejte se s kamarádem o něčem, co jste s ním řešili, když byl váš partner. Ani nevyvolávejte situace, které by byly příliš intimní – na to je již pozdě.

·         Važte si jeden druhého!