Vztahy · 22.10.2019

Rostlina pro zdraví


Ta, o které zde budete číst se v našich krajinách vůbec nevyskytuje. Proto je hodně pravděpodobné, že ji neznáte a že jste se s ní ještě vůbec nesetkali. Pochází z opravdu veliké dálky. U nás se z ní vyrábějí různé věci, mezi jinými i gotu kola tablety, ale spousta dalšího zboží.
Takže je nyní jasné, o které rostlině je řeč. Ano je to Gotu kola. Botanici ji v odborné terminologii nazývají Centella asiatica. Má však daleko zajímavější název, a to je právě ten český. Tedy náš a ten zní Pupečník asijský. Proč pupečník není moc jasné, protože rostlina má květy, které spíše připomínají srdce. Snad je to proto, že je dlouhá, tedy, vysoká, klidně může dosáhnout i dvou metrů.
Tibetský jogín
Kdybyste ji chtěli vidět, jak roste, museli byste do asijských oblastí, kde je tato rostlina považována za symbol dlouhověkosti. Ona má totiž vliv i na mozek, tedy mimo jiné, takže vlastně svým způsobem dokonce eliminuje stres, únavu. Nebo špatnou náladu vůbec.
Tuto rostlinu můžeme zkusit pěstovat i u nás. Pokud pomineme hloupé řeči prodejců jejich sazeniček, jak je to jednoduché, musíme si připravit substrát s pískem. Samozřejmě hnojit a pořádně zalévat. Ona je to bahenní rostlina, takže nějaké ro přelití pro ni nemá devastační účinek. Zato sucho jí moc neprospívá. Skoro vůbec. Samozřejmě asi nedosáhneme výšky či délky dvou metrů, ale za pokus to stojí. Mimochodem u nás se bude rostlinka plazit.
Bohatá asijská úroda
Sbírají se plody. Jejich příznivé účinky znali a znají tibetští jogíni, kteří je používají ke stimulaci mozku, hlavně když se chystají meditovat.
Bengálští jogíni zase šíří zprávu o muži, který se prý pomocí této rostliny dožil více než dvě stě padesáti let. Tato informace se ovšem nedá nijak ověřit. Jsou to muži do sebe uzavření a málo mezi sebe pustí cizího člověka, natož novináře.
My si zde v Česku můžeme zakoupit různé přípravky z této bylin, a proto neváhejme a zkoušejme. Rostlinka nemůže ublížit, přesto by ji neměly děti a lidé nad šedesát let by měli použití konzultovat s odborníkem.