Technika · 17.11.2021

Bionické končetiny

Technika má v lidském světě nezastupitelné místo. Poslední dobou jsou její vymoženosti provázané s dalšími obory, což je dobře, protože je tak možné dosahovat lepších výsledků a nových možností v mnoha jiných odvětvích. Není to nijak dlouho, co si technika našla místo také v medicíně. Ve 21. století přišel totiž nový objev, jak usnadnit pacientům s amputacemi život. Začaly se totiž vyrábět bionické končetiny.

končetinová protéza

      V České republice nebylo v době zavádění těchto pomůcek jednoduché přesvědčit pojišťovny, že se opravdu jedná o důležitou a potřebnou věc, která by měla být proplácena, ale i to se postupně mění. Princip bionických končetin je poměrně jednoduchý. V umělých částech jsou uložené elektrody snímající elektrické signály ze svalů, které by měly procházet do ztracené části těla. Na tento podnět odpovídá umělá končetina pohybem, který by odpovídal aktivaci daného svalu za běžného stavu. Velmi zajímavé jsou bionické klouby. Ty jsou na takové úrovni dokonalosti, že s dokáží rozpoznat rychlost chůze a svou rychlost tomu přizpůsobit. Mají zabudovaný gyroskop, takže pro ni není ani problém rozeznat horší terén, čemuž opět podřídí svou rychlost, aby chůze byla bezpečnější.

bionické končetiny

      Vnitřní část protézy je vytvořena ze silikonového plastu, který je dostatečně měkký a ohebný, takže nijak neomezuje pohyb. Na povrchu je vrstva z uhlíku, což je materiál dostatečně lehký, ale odolný. V prostoru mezi těmito vrstvami je uložena veškerá řídící technika, která zajišťuje funkce.

              Poté, co je dodána sestrojená bionická protéza, čeká na pacienta velmi náročný úkol, sžít se s touto novou končetinou. To v některých případech trvá pár měsíců, jindy ale i rok. Pokud si pacient tyto schopnosti osvojí, přichází s tím také možnosti návratu do částečně normálního života. Ani technika ještě není tak daleko, že by plně nahradila zdravou, fungující ruku, ale to, co nabízí dnes, o tom si ještě před pár lety mohli lidé nechat jen zdát.