Produkty · 11.8.2020

Je bílkovinná dieta účinná?

Není pochyb o tom, že štíhlá linie je dnes v módě a ženy dají prakticky cokoliv, aby se tomuto ideálu krásy přiblížily. Bohužel, ne vždy má toto snažení požadované účinky a často končí neúspěchem, když shozené kilogramy po skončení režimu opět nabudou.

Řešení v tomto směru by měla poskytnout bílkovinná dieta. O co se jedná? V podstatě jde o jídelníček, jehož základem jsou bílkoviny. Ty by měly dodat dostatek energie i v malých porcích a zároveň zabránit usazování tuků aktivací metabolismu, který začne spotřebovávat více energie. To vše zní skutečně pěkně, ale může to ve skutečnosti fungovat?

bazen4

Popravdě řečeno, není důvod, proč by nemohlo. Stejně jako může fungovat proteinová dieta, která slibuje prakticky to samé, jen se místo bílkovin soustředí na proteiny. Otázkou totiž není ani tak co jíme, ale kolik toho sníme a především kolik energie vydáme.

Ženy obvykle nemají problém s první částí. Mnohdy jsou ochotny dohnat se až na samou hranici vyhladovění, jen aby svůj kalorický příjem snížily na požadovanou hodnotu, což často končí až stavem mentální anorexie.

Často se totiž opomíná druhá část rovnice, tedy výdej energie. A ten není při současném sedavém životním stylu příliš velký. Ovšem po návratu z práce jsme často unaveni tak, že jsme rádi, když se večer svalíme do postele. A není divu, koneckonců byť máme sedavé zaměstnání, psychicky jsme skutečně vytíženi. A mozek příliš nerozlišuje mezi fyzickou a psychickou námahou. Odpočinout si potřebuje po obojím. Výsledkem je, že náš mozek se cítí stejně unaven, jako bychom běželi maraton, avšak naše tělo vydalo jen minimum energie.

detox1

Není tedy divu, že diety nemají žádný efekt – abychom do sebe dostali potřebné množství živin, tedy všech vitaminů, minerálů i stopových látek, které potřebujeme k životu, musíme sníst potravu s větší kalorickou hodnotou, než jakou spálíme. Výsledek je potom jasný.

A jaké je řešení? Buď se vzdát snu o dokonalé postavě, nebo zvýšit svůj výdej energie. Výběr je jen na vás.