Ekonomika · 13.2.2020

Česká ekonomika je skvělá, ale jak pro koho

Je mnoho témat, které zajímají obyčejného občana a jeho vyhlídky do budoucnosti. Ne všichni mají čas sledovat rozhovory našich představitelů o tom, co nás čeká a nemine. A vůbec nevíme, jestli se dozvídáme vše tak, jak je to s naší ekonomikou ve skutečnosti vypadá.
I když se zvyšovala minimální mzda a důchody, vzhledem k tomu, jak je v současné době vše drahé, tak to už byl nejvyšší čas lidem přidat. ALE, je to stále jen zlomek toho, aby mnozí obyčejní občané mohli žít bez starostí, jak každý měsíc doslova vyžít.
příjem a výdej
Zdražování, které se velmi citelně dotklo nejenom základních potravin, ale i ostatních výrobků, pak základních služeb jako je elektřina, vodné a stočné, to vše samozřejmě se dotýká především bydlení. Nejenom dostupnost hypoték pro lidi s průměrnou hrubou mzdou 25 000 až 35 000,- Kč je velmi těžká, ale když je nájemní bydlení dražší, než kdyby si občan splácel hypotéku, tak to už je na pováženou. A navíc – nájemních, obecních a družstevních bytů je velký nedostatek. Lidé, kteří si mohou dovolit kupovat byty do osobního vlastnictví (zvlášť ve velkých městech), tak to jsou převážně jejich investice. To vše má vliv narůst inflace v naší ekonomice.
Ještě nedávno se u nás prodávali asijské výrobky za nízké ceny. Teď je situace taková, že jejich ceny jsou pomalu na stejné úrovni jako výrobky české nebo slovenské výroby. Jak je to možné? Možná se trošku u některých zlepšila kvalita, ale to je ojedinělé. Zato naše výroba, která se prodává v západních zemích, tak ta se tam prodává za úplně jiné ceny, než u násjsou to ceny vždy té konkrétní země. A je to na úkor našich českých platů vůči západním? Pravděpodobně ano. Těžko se to porovnává a i přiznává.
ekonomika, finance, vliv rozpočtu
To, že v EU jsou názory na rozpočty a přerozdělování financí (dotací) jednotlivých zemí velmi odlišné, tak to má velký vliv na celý východní blok, do kterého spadáme i my. Podle některých našich ekonomů, mít pro naši zemi menší rozpočet z EU, ale bez dotacíje ta nejlepší cesta. Je to názor, ale pravděpodobně dobrý. To se ale nesmí dotknout financování ze strukturálních a regionálních fondů z EU, které přijímá každý stát z EU. Protože tato finanční podpora je určena jak pro hospodářství každé země v EU, tak pro financování její politiky. Dotace jsou úplně něco jiného.