Nezařazené · 1.5.2023

Orchideje

Navzdory všeobecnému mínění, že orchideje rostou pouze v tropických a subtropických oblastech, se orchideje dají najít téměř všude. Existuje více než 800 rodů a tisíce druhů orchidejí. Některé volně rostoucí orchideje proto můžeme najít i na území České republiky. Mnohdy byste to však do takovýchto květin neřekli. Pokud budete mít štěstí a jednu z nich najdete na louce v Čechách, Slezsku či na Moravě, neměli byste je trhat.

Nejčastěji totiž patří ke chráněným a ohroženým druhům. Je třeba vždy myslet na to, odkud vaše orchidej pochází a tak ji uzpůsobit podmínky.
Tropické orchideje vyžadují teplo a vlhko. Teplomilné orchideje potřebují mít ve dne teplotu asi pětadvacet stupňů Celsia či vyšší. V noci mohou být teploty o něco nižší. V obchodě možná naleznete i středně teplomilné orchideje.

Takovým bude svědčit denní teplota asi dvaceti stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu můžete zvýšit zvlhčovači vzduchu, rosením rostlin, postavením květníku do misky s vlhkou drenáží či umístěním více orchidejí do skupiny. Vždy ovšem každá musí mít svůj vlastní květináč, aby si nekonkurovaly. Cihlové domy obvykle také udržují vyšší vzdušnou vlhkost než byty v panelových domech.

Mnoho lidí si také myslí, že tak vlhkomilná rostlina jako je orchidej bude vyžadovat časté zalévání. Orchideje ovšem nesnáší přemokření. Měli byste ji proto zalévat až když substrát vyschne. Také je dobré umístit do květináče asi čtyřcentimetrovou drenáž – nejlépe z malých kamínků. Použít lze i střepy, ty však často nejsou vhodné z bezpečnostních a případně i estetických důvodů.

Hnojit byste je měli v létě speciálním hnojivem dle návodu na obalu.
Nejideálnějším umístěním pro orchideje bývají západní a východní okna. Můžete je pěstovat i na severních či jižních okenních parapetech. Je však možné že v takovém případě je budete muset v létě přesunout na severní parapet a naopak v zimě na jižní okenní parapet.

Při nedostatku světla začnou orchidejím opadávat květy. Některým druhům, které jsou citlivější na slunce, nesvědčí ani příliš mnoho přímého světla. Obecné platí, že orchideje s tužšími listy jsou méně náchylné na sluneční světlo.