Mobil · 25.1.2020

Každodenní společník

Mobil používá každý z nás od rána do večera, člověk bez telefonu jako by nebyl. Jsme na příjmu kdekolik a odkudkoliv – ať už jsme na dovolené u moře či na nejvyšší hoře v evropě.

Oblíbený společník

Využíváme jej na fotografování a ukladání zážitků, které následně můžeme sdílet s přáteli na sociálních sítí např.  Facebooku, Instagramu, Viberu , WhatsAppu atd. .. Sdílení s lidmi na těchto sítích není ale vždy vhodné.  Je doporučeno nezveřejňovat svou polohu, nebo fotografie svých dětí apod. Každý den na nás číhá nebezpečí  – např. pedofilové zkouší kontaktovat mladší generaci, v horších případech se snaží z nich vytahat choulostivé fotografie.  Se zveřejňováním svého života by jsmě měli být tedy opatrní.

Každý telefon v dnešní době má přístup k internetu, který využíváme k dohledání informací nebo aktuálních zpráv z domova a ze světa. Bohužel tuto zvědavost využívají hackeři, kteří z nás dokážou vytahat důležité údaje a někdy i vybrakovat bankovní účet.  Je důležité si osobní informaci uchovávat v soukromí.  Další situace, která je pro nás velmi nebezpečná.
Zachycení zážitků

Dalším rizikem je velmi používaná aplikace na mobilním přístroji nastavení budíku. Zde si položíme otázku, kde jej necháváme? Samozřejmě co nejblíže, tedy u postele. Právě v tuto chvíli je užívání pro nás nezdravé. Podle průzkumu vědců spí s telefonem u hlavy 8 z 10 lidí. Mobilní telefon produkuje nebezpečné vysokofrekvenční záření, které nám ruší usínání a následný spánek. To se pak může projevit bolestí hlavy – migrénou a poruchou soustředění.

Používáním během dne se také vystavujeme zdravotním rizikům. Z posledních výzkumů z celého světa vyplívá, že používáním telefonu zvyšujeme  např. riziko rakoviny. Evropský parlament se na tuto problematiku zaměřuje, s cílem  připravit nižší limity vyzařování mobilních telefonů. Zajímavostí je, že např. ve Francii schválili v roce 2010 zákon zakazující reklamu na telefonu speciálněpro děti do 14ti let a prodej mobilních telefonů speciláně vybavenych pro děti mladší 6ti let.

Aby malé dítě nemělo v ručičkách telefon je dnes velmi těžká věc. Děti mají k dispozi spostu herních prostředků, se zvířátky, s říkánky a písničkami. Hry je často motivují a vzdělávají. Ale strávený čas na herním přístroji by měl mýt každý rodič svého dítěte pod kontrolou.

Používání  mobilního telefonu  bychom měli mít pod kontrolou, a zacházet s ním s opatrností –  když pracujeme, užíváme si na dovolené, relaxujeme nebo i když se oddáváme odpočinku.