Společnosti · 2.9.2021

K německé výplatě pravidelné příspěvky na děti – Kindergeld

Přemýšlíte, jestli se stále vyplatí dojíždět za prací k našim nejbližším západním sousedům? V posledních měsících se začaly platy v některých profesích poměrně vyrovnávat, a tak pokud máte možnost pracovat v místě bydliště, tak těch pár Eur navíc už nevyváží nutnost trávit více času na cestě do práce. Pokud ale vychováváte potomky, potom by pro vás práce v Německu stále mohla mít jeden významný benefit: nárok na pobírání tzv. Kindergeld https://www.preklady-nemeckeho-jazyka.cz/kindergeld/.

Přídavky na děti v České republice představují až směšně nízkou částku, na kterou dosáhnou pouze rodiny s velmi nízkými příjmy, a navíc je nutné pravidelně dokládat veškeré příjmy. Proti tomu v Německu má na dětské přídavky nárok každá rodina, která má v daném státě daňovou povinnost, tzn. i přeshraniční pracovníci – pendleři.

německá vlajka

Vyplácená částka v roce 2021 činí 219 Eur na dítě, pokud máte jedno nebo dvě děti. Na třetí dítě je částka vyšší – 225 Eur a na čtvrté a další v pořadí 250 Eur.

Pokud máte dvě děti, tak v přepočtu dostanete kolem jedenácti tisíc korun navíc ke každé výplatě, což je zejména při platech v českém pohraničí nebo u nekvalifikovaných profesí více než polovina mzdy, kterou byste si vydělali doma.

Prorodinná politika je v tomto ohledu v Německu inspirativní, protože umožňuje rodině se zbavit stresu ohledně obživy, a pokud jsou děti ještě malé, mohou si např. matky dovolit přijmout mnohem nižší úvazky a trávit s nimi tak více času. A tomu také odpovídá pracovní trh, protože částečné úvazky v Německu již patří mezi standardní pracovní nabídky.

čas s dětmi

Vyřídit si Kindergeld vyžaduje především porci trpělivosti a doložení řady dokumentů, mezi nimiž je například zamítavá žádost o dětské přídavky z českého sociálního úřadu. Téměř každý daňový poradce, který pomáhá vyřizovat přeshraničním pracovníkům daňové přiznání, vám rád pomůže i s vyřízením Kindergeld.