Když se o něčem prohlásí, že vám to spadne na hlavu, může to mít význam obrazný i doslovný. Tento slogan se vztahuje i na výstavbu lešení, pokud si jej chcete pronajmout a pokusíte se o jeho výstavbu svépomocí. Stavět lešení na vlastní pěst, jestliže jste to nikdy neprováděli, nemáte potřebné zkušenosti a schází vám i některé znalosti, může být i velmi nebezpečné, uvědomte si, že jde o poměrně úzkou a zároveň vysokou konstrukci, která je za jistých okolností velmi nestabilní, a může se samovolně zřítit podobně, jako se to přihodilo v Praze Nuslích v Otakarově ulici.
Lešení musíte ukotvit – lešení z Kladna nemůžete ponechat před domem volně stát, silný vítr by jej mohl rozpohybovat a jeho zřícení by pak mohlo způsobit i smrtelná zranění kolemjdoucích osob nebo lidí v projíždějících automobilech. Konstrukce lešení se kotví na více místech, v určitých rozestupech a zde má pak rozhodující význam nejen počet kotev, ale i pevnost jejich spoje.
Pevná stavební základna – pro výstavbu každého lešení platí zásada, že je nutné začít stavět na zpevněném podloží a vyhnout se nestabilnímu terénu na písku, podmáčené půdě nebo terénu s nebezpečím sesuvů půdy. Základna lešení se staví na betonových dlaždicích, zámkové dlažbě, kamenné dlažbě, litém betonu, asfaltovém povrchu a je-li terén měkčí, například jde o ornou půdu, pak se tu mohou uplatnit pro vytvoření podkladu kamenné dlaždice, dřevěné desky, prkna či trámky.
Pády pracovníků z lešení – že lidé padají z lešení, o tom si můžete přečíst na Internetu. Stačí zadat klíčová slova „pád z lešení“ a vzápětí vám vyhledávač vyhodnotí tolik odkazů, až vám z toho může běhat mráz po zádech. K pádu z lešení může dojít i ve chvíli, kdy se lešení staví, a kdy se ignorují a obchází bezpečnostní předpisy. Práce ve výškách zkrátka vyžaduje úplně jiná pravidla, než pracovní činnosti na zemském povrchu.