Společnosti · 7.9.2020

Víte, co je to Datový trezor? Majitelé datových schránek by jej měli znát.

Datový trezor je služba České pošty zpoplatněná podle ceníku, který stanoví odlišnou výši poplatku za počet uchovávaných zpráv v trezoru. Např. u základní sazby 50 datových zpráv se platí 360 korun za rok. Ceník je pak odstupňován po dalších 50 zprávách, pouze u počtu zpráv nad 250 se pak stupňuje již po 500, potažmo 1000 zpráv. Cena uchování 250 zpráv vychází zhruba na 1650 korun na rok a pět tisíc zpráv v trezoru vás přijde již na značnou sumu – necelých 30 tisíc korun ročně.
dotek prstu
Každý nový zřizovatel trezoru je však zvýhodněn jakousi službou „na vyzkoušení“:  Při prvním zřízení datové schránky obdrží její majitel automaticky i datový trezor. A po uplynutí 90 dnů se jeho funkce aktivuje na další 3 měsíce bez poplatku. Majitel schránky si tak může bezplatně vyzkoušet provoz trezoru až do kapacity 500 zpráv. To znamená, že placená služba trezoru se vás bude týkat až po půl roce používání nové datové schránky.
Výhodou datového trezoru je záruka ze strany České pošty, že se ke zprávám v něm umístěným nemůže dostat žádná neoprávněná osoba. Zprávy v trezoru není třeba nikde jinde archivovat, nebo je dokonce doma tisknout a kamsi je schovávat. Nehrozí tu riziko odcizení ani ztráty dat, neboť jsou datové trezory provozovány na virtuálních diskových polích s redundantními servery a s vícenásobnými archivačními médii.

Datové trezory lze zvolit buď kreditní, nebo smluvní

U smluvních trezorů se vždy po uplynutí jednoho roku od data vytvoření automaticky jejich platnost prodlužuje. Majitel tohoto typu trezoru jen hradí vždy po roce fakturu pro předem dohodnutý počet archivovaných zpráv. Není tedy zapotřebí hlídat období platnosti trezoru, systém je nastaven tak, že to provádí samočinně. Klient má jistotu, že při opomenutí doby platnosti o své zprávy nepřijde.
emailová pošta
U kreditních trezorů neexistují žádné smluvní závazky a lze je podle výše kreditu zakoupit na různá časová období, např. na půl roku, na rok, nebo na dva roky. Počet zpráv v trezoru je však limitován maximálním počtem podle výše kreditu, nejvíce však 250 zprávami. Kredit se platí buď bankovním převodem, kartou, nebo přes internet banking.