Žena · 23.1.2020

Menstruace ekologičtěji? Proč ne….

Menstruační cyklus je nedílnou součástí života téměř každé ženy. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik je v souvislosti s používáním jednorázových menstruačních pomůcek vyprodukováno odpadu? Za svůj život spotřebuje jedna žena v průměru kolem 11 tisíc jednorázových pomůcek, které obsahují těžce rozložitelný plast a dle zprávy Evropské komise se hygienické potřeby umístily na pátém místě v žebříčku „nejrozšířenější typ odpadu na evropských pláží“. Z tohoto důvodu stoupá počet žen, které se poohlíží po ekologičtější alternativě menstruačních pomůcek.
menstruační vložky
Menstruační kalíšek
Tato pomůcka tvarem připomínající zvoneček se vyrábí z měkkého lékařského silikonu nebo z termoplastu a oba tyto materiály snižují riziko alergické reakce. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde sbírá menstruační krev a po vyjmutí se omyje a znovu použije. Při správném zacházení lze jeden kalíšek používat až 10 let. Velkou výhodou kalíšku je, že na jeho povrchu neulpívají bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi, na rozdíl od tamponů nebo vložek, které bývají často uměle a chemicky běleny. Některé ženy může v používání kalíšku odrazovat samotné zavádění kalíšku, které je potřeba nacvičit, aby kalíšek správně přilnul ke stěnám pochvy. Avšak po pár nacvičení se z kalíšku stává menstruační pomůcka vhodná pro všechny druhy sportu, včetně plavání a navíc ohleduplná k životnímu prostředí.
žena mezi květy
Menstruační houba
Přírodní mořské houby jsou známé spíše jako mycí a kosmetické pomůcky, avšak v současné době se na trhu objevily také jako vhodná přírodní varianta menstruačních pomůcek pro ženy. Mořské houby mají výborné desinfekční účinky a vysokou savost a jsou dobře snášeny pokožkou. Houba se zavádí stejně jako tampón a zcela se přizpůsobuje tělu konkrétní ženy. Životnost houby se udává kolem půl roku, avšak u menstruační houby je důležité dodržet i způsob uložení v době mimo menstruaci, aby nedošlo k znehodnocení houby.
Menstruační kalhotky
Jedná se o speciální kalhotky, jejíž součástí je buď nepropustná, nebo savá vrstva – v závislosti na konkrétním typu kalhotek. Samotný vzhled menstruačních kalhotek je velmi podobný klasickým kalhotkám a nabízí velmi nenápadné a pohodlné nošení. Životnost kalhotek se pohybuje okolo 1 roku. V minulém roce začala dokonce mladá česká podnikatelka s výrobou menstruačních kalhotek za použití nanovláken a nabídka se tak rozrostla o designové kalhotky s velmi savou, prodyšnou a tenkou vrstvou, zajišťující svým uživatelkám naprosté pohodlí.
Volná menstruace
Tak a nakonec metoda, která pro přírodu přestavuje nulové ekologické zatížení – volná menstruace neboli také bezvložková metoda. Jedná se o vědomé zadržování a vylučování menstruační krve. Důležitým aspektem v praktikování této metody jsou posílené svaly pánevního dna, které musí umět žena vědomě stáhnout. Bohužel ale mnoho žen má z důvodu porodu nebo sedavého způsobu zaměstnání svaly pánevního dna oslabené a je tak pro ně velmi obtížné tuto metodu buď jen vyzkoušet.